Top 23 pomočnikov pri šivanju

Pri šivanju se lahko zanesemo na široko paleto pripomočkov, ki nam olajšajo delo. Nekateri na prvi pogled nimajo povezave s šivanjem, a so kljub temu nepogrešljivi. Oglejmo si najpomembnejše.

 1. Pralni stroj


Novo blago operem na kratkem programu, da se znebim tovarniških kemikalij, ki lahko povzročijo alergije.

Novo blago vedno operem na kratkem programu in centrifugiram (če je to za zadevno blago dopustno). Tako se mi blago skrči, kolikor se misli. Še pomembneje: znebim se tovarniške kemične preparature na materialu, ki lahko povzroča alergične reakcije pri marsikomu.

 

 

pralni stroj
susilec

2. Sušilni stroj

Sušenje blaga zagotavlja, da se končni izdelek ne bo skrčil po prvem pranju.

Novo in že oprano blago ter ožeto blago vržem še v sušilni stroj (če je to za zadevno blago dopustno). Zadnje, kar bi želela, je, da končni izdelek uporabnik opere in mu ni več prav, kajne?

 

3. Likalnik

Sprotno likanje blaga med šivanjem zagotavlja profesionalen videz končnega izdelka.

Kot velikokrat rada poudarjam, je likanje v več fazah šivanja še kako pomembno. Mislim, da profesionalni izdelek od tistega, ki izgleda zelo amatersko loči ravno to – sprotno likanje. Likam velikokrat (ne pa vedno!) pred rezanjem krojnih delov, med samim postopkom in ko končam izdelek.

 

likalnik
obtezilniki

4. Obtežilniki za krojenje

Prihranijo čas in omogočajo natančno rezanje.

Huh, rešitelji moji! Koliko časa mi prihranijo obtežilniki v kombinaciji z rezalno podlago in krožnim nožem, vam niti povedati ne znam… res ogromno! Ste vedeli, da so včasih krojne dele izključno pripenjali na blago z bucikami? Še jaz sem v svojih začetkih to počela, saj še nismo poznali rezalnih podlag in krožnih nožev oz. jih na našem trgu ni bilo.

Obtežilniki so lahko doma narejeni, kakor tile Trmoglavčki na sliki, ki jih lahko narediš po teh video navodilih ali pa enostavno kar največje podložke za matice iz trgovine z gradbenim materialom. 

 

5. Rezalna podlaga

Zasnovana za enostavno rezanje in zaščito površin.

Tista, ki si sama zaceli ureznine, je najboljša. Večja kot je, bolj jo boste uporabljali. Za tiste, ki rade izdelujejo krpanke (patchwork oz. quilting), pa obstaja tudi vrtljiva rezalna podlaga, kao šiviljska “lazy Susan”. Rezalne podlage so super tudi zato, ker so na njih centimetrske oznake (na nekaterih na drugi strani v inčih) in lahko z njihovo pomočjo kaj izrežemo brez uporabe šiviljskega metra. (Slednjega v mojem seznamu tudi ni moč najti, kot boste opazili….)

Če režemo kosmateno blago ali voluminozno medvlogo pa tudi kako drugo specialno blago, se lahko nitke zataknejo v zareze. To rešimo tako, da z robom ravnila potegnemo po podlagi. Rezalno podlago tudi lahko od časa do časa odnesemo s seboj pod tuš in jo operemo s toplo vodo in nekaj mila.

podlaga
skarje

6. Nedotakljive škarje za blago

Za natančno rezanje blaga; nikoli jih ne izposojajte za druge namene. 

Zakaj nedotakljive? Bog ne daj, da bi si jih izposodil kdo iz družine za karkoli drugega kot za rezanje blaga, kajti kakovostne namenske škarje za blago nas lahko ločijo od katastrofe, saj bodo rezale hitro, natančno.

 

7. Krožni nož

Hitrejša in enostavnejša alternativa škarjam.

Neprestano v mojih rokah, več kakor škarje. Ko se enkrat navadiš rezanja blaga na rezalni podlagi, si hitrejši. Če izdelujemo izdelek, ki ima veliko krojnih delov, se bo to pri času izdelave veliko poznalo. To pa je pomembno tudi pri določanju končne cene izdelku, kot vemo.

 

Kvaliteten krožni nož najdete tudi v moji trgovinici. 

 

krozni noz
scipalke

8. Mini ščipalke

Nepogrešljive za hitro pritrditev blaga brez uporabo bucik.

Doma jih imam v vseh barvah in velikostih in jih nenehno uporabljam. Njihove pratete bucike uporabljam le še, ko je nekaj treba pritrditi na sredini blaga.

Vzemi komplet svojih v Trmoglavkini trgovinici. 

9. “Sniperce”

Majhne škarjice za rezanje niti, ki jih imam vedno pri roki.

 

To so moje ljube mini škarjice za rezanje niti in jih nosim na traku iz okrogle elastike kar okoli vratu, da jih ne zalagam enkrat sem, enkrat tja. Tako se izognem nepotrebnemu iskanju mojih sniperc.

Zares ostre poišči v trgovinici. 

sniperce
ravnilo

10. Prozorno ravnilo

Pomaga pri natančnem merjenju in rezanju.

Še ena zelo poceni in noro koristna reč. 60 cm dolgi in 5 ter 6 cm široki prozorni ravnili imam iz Tedija in mi super služita. Fino je tudi zato, ker je tanko (rezilo pride lepo do podlage), ima oznake v inčih in v centimetrih, se upogiba in ga ni škoda, če ga malo zarežem.

Imam pa tudi kovinsko ravnilo z ročajem za držanje, ki pa sem ga kupila v gradbeni trgovini. Ima tudi libelo, vendar je ne gledam pri krojenju. :) 

11. Zmogljiv šivalni stroj

Zagotovite si stroj, ki ustreza vašim potrebam, ne glede na material.

Kakovosten stroj si zasluži prav vsak, tudi hobi šivilja, kot si ti. Stroj mora biti tak, da bo zadostil tvojim potrebam in delal lepe šive. Če pretežno želiš šivati debelejše materiale ali na primer reciklirati jeans ali izdelovati copate, naj to tvoj stroj zmore z lahkoto. To pomeni, da mora imeti dodatno visok dvig tačke ali si boš morda dokupila pripomoček za šivanje debelih materialov. Če šivaš pretežno tanke stvari, potem mora stroj imeti nastavljiv pritisk tačke, da ga ustrezno nastaviš za tanke materiale. Pri izbiri stroja ni toliko pomembno, ali je stroj najmodernejši elektronski s 300 dodatnimi šivi (roko na srce, uporabljala boš po večini 3 ali 4), ali pa je to stara železna mehanska bagatka – važno je, da ti koristi pri tem, kar želiš šivati.

Priporočam nakup v spletni trgovini sivalni-stroji.si, kjer ti strokovno svetujejo, poskrbijo pa tudi za servis, če se kaj neprijetnega s časom zgodi (ali ko je za servis že čas).

zmogljiv stroj
namenske igle

12. Namenske strojne igle

Različne igle za različne materiale zagotavljajo boljše šive.

 

Kot verjetno veš, univerzalna igla ni dobra kar za vse vrste materialov povprek. Na vrsto igle so sicer bolj občutljivi elektronski stroji, kot pa mehanski ali industrijski, vendar poudarjam, da šivi lahko izgledajo bistveno bolje, če uporabljamo pravo iglo in raje ne poskušaj šivati satena z univerzalno iglo debeline 100. Zato se odpravi po vsaj še igle za šivanje jeansa, mikrotekstila (microtex igle), jerseya. Hvaležna mi boš.

 

V moji trgovinici najdeš igle za raztegljive materiale Schmetz stretch.

13. Kvaliteten sukanec

Kakovostni sukanec preprečuje frustracije med šivanjem.

Sukanec je osnovni material, ki ga poleg šivalnega stroja potrebujemo, saj je prisoten ne glede na to, kakšno blago bomo za naš izdelek uporabili. Zato rahlo večja investicija v kakovosten sukanec olajša tegobe in prihrani marsikatero kletvico, ko je naš “sewjo” (šiviljski mojo) ravno na vrhuncu.

cvirn
peki papir

14. Peki papir

Pomaga pri prerisovanju in zaščiti likalne deske.

 

Ne, v šiviljskem studiu ne pečem piškotov ali perutničk… Ga pa vseeno imam na zalogi vedno kaki dve škatli. Prav pride pri prerisovanju (manjših) krojnih delov, pri nameščanju preslikačev na tekstil, pri zaščiti likalne deske in likalnika, ko nameščam lepljive medvloge.

15. Namenske tačke

Specializirane tačke izboljšajo funkcionalnost šivalnega stroja.

 

obstaja jih malo morje! Najbolj nujne so poleg univerzalne tačke za moje pojme še: aplikacijska tačka (prozorna, s “sankami” ali nogami na široko; rečejo ji tudi tačka za saten šiv), tačka za zadrge, tačka za skrite zadrge (ja, drugačna je kot za navadne zadrge!), tačka za gumbnice. Če ti katera v tvojem kompletu manjka, jo le nabavi, ne bo ti žal. 

Potem obstajajo še: tačka za šivanje gumbov, tačka za prostoročno šivanje, tačka z zgornjim transportom in odrezom, tačka za nabiranje, tačka za šivanje trakov, tačka za rolirane robove, tačka za skriti vbod, tačka za šivanje biserov, paspulirna tačka…. Malo morje jih je. Obstajajo tudi kompleti tačk, ki so velikokrat bolj ugodni od nakupa posameznih tačk, vendar preveri, če pašejo na tvoj šivalni stroj.

 

 

V moji ponudbi je teflonska tačka za šivanje usnja in umetnega usnja, pa tudi kakšnih drugih materialov s premazi, ki se običajnih tačk držijo kot klop in posledično transportni zobci ne porivajo materiala naprej lepo. 

tacke
miza

16. Prostorna miza za krojenje

Udobna višina in dovolj prostora za delo.

 

Imam srečo, da je moj studio kar velik, da imam lahko v njem krojilno mizo (pa še dvižna je, da lahko okoli nje sedi tudi več mojih tečajnikov). Včasih pa sem tudi jaz krojila na tleh, kot vas veliko verjetno še počne. Pa nismo vsak dan mlajši, zato je, če to prostor dopušča, vanj le postavimo krojilno mizo in režimo ter krojimo vzravnani.

 

Moja je za krojenje nastavljena na 90 cm višine, vsak pa si lahko prilagodi, kako mu glede na njegovo velikost ustreza.

17. Barvni tiskalnik

Za tiskanje krojev in vzorcev.

 

Kot vemo, je danes ogrooomna količina krojev dostopna na internetu za nakup ali brezplačen prenos. Navadno so to datoteke za tiskanje na A4 format, včasih pa vključujejo tudi A0 (ploter) format ali kreativno za projiciranje s projektorjem, česar se bolj poslužujem pretekli dve leti.

 

Včasih se še vedno poslužujem tiskanja krojev na A4 format. V teh datotekah pa so velikokrat oznake za posamezno velikost v barvah, zato je koristno, da zna naš tiskalnik tudi tiskati v barvah.

tiskalnik
planer

18. Blok ali planer

Za beleženje idej in napak.

Blok za risanje in pisanje, kracanje, ideje in zabeležke nikoli ne manjka na moji mizi. Nekam moram vse ideje, izkušnje in napake dat. Predvsem napake, ki se zgodijo. Če si zapišem, kje ga userjem, je to za prihodnjič zelo dragoceno.

Pa ker sem že v letih (samo v številkah, da ne bo pomote), mi tudi kaka huda ideja lahko kaj hitro pobegne iz glave, potem pa je nikoli več ne najdem….

 

Ti kaj zapišeš, narišeš?

19. Pisarniški fascikli

Organizacija krojev in vzorcev.

 

Kroje shranjujem v prozorne mape, le-te pa potem v navadne pisarniške fascikle. Fasciklov se je z leti nabralo skoraj toliko kot v pisarni kakšne srednje velike firme… Razdeljeni so pa po temah: topi, hlače, obleke, otroške hlače, dodatki…. To mi olajša iskanje. 

fascikli
pinceta

20. Pinceta

Olajša delo z nitmi in iglami.

Prav taka, kot je na sliki, mi zelo olajša vdevanje sukanca v iglo stroja in pomaga pri napeljavi sukancev v overlock, kadar se kakšna nit kje stakne…

Hvala, pinceta, da si! S teboj v roki se počutim kot doktor šivanja. Sem pa že 1 izgubila, eno zlomila… Prav nežen doktor ne bi bila…

21. Večja količina praznih vreten

Ohranja red in organizacijo sukancev.

Na zalogi imam večjo količino praznih vreten. Tako za industrijske kot za gospodinjske stroje, ker nočem, da bi mi jih zmanjkalo, ko potrebujem kakšno novo barvo, ki še ni navita na vreteno. Jih imaš zadosti tudi ti?

Rezervo za gospodinjske stroje si nakupiš pri www.sivalni-stroji.si.

vretena
paralica

22. Paralica

Nepogrešljiv pripomoček za popravljanje napak.

Če hočeš znaš šivat, moraš najprej znat parat.

In če znaš hitro parat, potem ne izgubiš volje šivat.

Če želiš parat, moraš pa imet paralico. Dobro paralico!

Spodnji skalpel je tisto, kar me s slike najbolj navdušuje.

23. Nosilci za vreteno in sukanec

Olajšajo organizacijo sukanec in vreten.

 

Da ne iščem že navitih vreten z enakim sukancem imam sukance dobro organizirane z vreteni skupaj s tem pripomočkom.  Ampak le za gospodinjske stroje, pri industrijskih še iščem način… 

nosilci

Toliko pomočnikov sem nabrala skupaj v enem pogledu po mojem šiviljskem studiu. 

Sem kaj pozabila? Kaj ti še pogosto uporabljaš in kako? Napiši mi spodaj v komentar, bo koristilo tudi drugim. 

Deli objavo med svoje šiviljske prijateljice. 

Dodaj odgovor

Delite:

Tukaj je. Samo zate.

TOP 10 napotkov, ki ti 

bodo pri šivanju pomagali, 

da bo šivanje zate 

manj mukotrpno 

in bolj učinkovito! 

 

Vpiši se in že prileti

k tebi v inbox!

Želiš večkrat prebrati kaj koristnega o šivanju?

Vpiši svoje ime in email v spodnji kvadratek! :)

Hvala!